Jsou rituály jenom pro vyvolené?

Představa rituálu, jako něčeho tajemného a lákavého, je silně vžitá snad v celé společnosti. Rituál, jako něco, co se dělá potajmu, v kápi, za svitu úplňku, se svící v ruce, nejlépe latinsky a se spoustou serepetiček k tomu. 

Musím říct, že tenhle obraz mám vlastně docela ráda. Vytváří kolem sebe pocit výjimečnosti a něčeho, co nemůže mít jen tak někdo…

Nicméně =D 

O tom rituály vlastně nejsou. Nebo aspoň ne ty moje. V tomhle jsem totiž dost zasažená disfunkcí motivačního systému. Respektive leností =D A možná strachem, že místo dvakrát po směru hodinových ručiček zamíchám třikrát proti. Tak radši nemíchám. A vůbec si dělám rituály dost po svém. No a ony fungují!

Došla jsem tedy k tomu, že vlastně vůbec nezáleží na tom, co a jak děláme a je fakt buřt, jestli je lžička, kterou použijeme na sůl, měděná nebo nerezová.

Ono totiž nesmíme zapomínat na to, že v podstatě všechno, co uděláme se záměrem, se dá považovat za rituál. 

  • Očistná sprcha
  • Zahradničení
  • Procházka
  • Zapálení svíčky a vzpomínka na předky
  • Velký úklid

Super užitečné jsou rituály před spaním a po probuzení. Velká část společnosti si před spaním v hlavě promítá to, co se přes den nepodařilo. A to je fakt velká chyba! A dokonce z vícero důvodů.

  • bude se vám blbě usínat
  • můžete mít těžké sny
  • zaměřujete pozornost na něco negativního (a jak víme, kam zaměřujeme pozornost, tam to roste)
  • zaděláváte si na to, že se se stejným naladěním i probudíte

Opravdu chcete, aby rostlo to, co jste neudělali, nestihli, nezvládli, nepochopili, zvorali a prostě celkově negativní věci?

Nenene. Daleko lepší pro všechny zúčastněné bude, když si před spaním projedete den a vytáhnete z něj všechno, co se vám podařilo. Byť by to měla být sebemenší věcička. Upečená bábovka, příjemná procházka, dočtená knížka, vypraný prádlo, kvalitní odpočinek… Cokoliv, co vám během dne udělalo radost =)

A ráno v tom pokračujte. Místo toho, aby byla vaše první myšlenka na to, co otravného vás dnes čeká a jak to určitě bude na prdlačku, tak si prostě ten svůj den naprogramujte. Chcete mít skvělý den? Tak si ráno vyberte, že bude skvělý!

Možná vám to teď nepřijde, ale i tohle jsou rituály. A i když se zdají být snadné, chce to trénink, než si zvyknete praktikovat je pravidelně. Držím vám palce, uvidíte, jak se vám zlepší spánek a zpříjemní dny ^_^