Přivolání pozitiv aneb placebo a nocebo

Původně měl být název „přivolání pozitiv“ jen pracovní, abych nezapomněla, o čem chci psát. Ale když jsem se pustila do práce, přišlo mi to jako dost dobrý název. Protože tenhle článek bude přesně o tom, o přivolávání pozitiv.

Začnu příběhem, který se mi stal na druhém stupni základní školy, takže fakt mega dávno. Mohla to být tak sedmá, osmá třída. Devátá už spíš ne.

Příběh o hodině biologie

Bižuli jsem měla docela ráda. Hlavně po výměně starý bréci, která na mě byla zasednutá (doopravdy, není to výmluva), za mladší, která nás brala jako lidi, a ne jako papoušky, jejichž jediný úkol je doslova zopakovat text z učebnice. Nejvíc jsem si užívala biologii člověka, konkrétně kosterní a svalovou soustavu. Trávila jsem hodiny jejich kreslením do sešitu.

Ale tenhle příběh se týká výuky členovců. Bylo to těsně před vysvědčením a mě vycházela hraniční známka, takže jsem věděla, že mě vytasí. Členovce jsme zrovna začínali, takže nebylo jisté, jestli bude zkoušení z nich, nebo ještě ze staré látky. Učila jsem se pro jistotu oboje, ale ty členovce jsem zaboha nemohla dostat do hlavy.

Zoufala jsem si u mamky, že je neumim a že se na ně učitelka určitě zeptá…! A mamka řekla, že jo, že se zeptá. No tak dík, mami, to mě povzbudilo. Ale pak dodala: „Od vstupu do třídy musíš myslet jenom na to, co umíš! A ona se tě na to zeptá. Nemysli na to, co neumíš, jasný? Jenom na to, co umíš a na co chceš, aby se tě zeptala.“

Pár minut pekelného soustředění. Chvíle napětí…Vyšlo to!

Příběh síly chtíče pokračuje

Nemám ráda předjíždění. Je úplně jedno, jestli řídím, nebo se vezu. Od jistého předjíždění, kterým nás můj bývalý málem oba zabil (přestože on tvrdí, že místa a času bylo dost), jsem začala praktikovat jednu věc. Když se blíží auto, které jede pomalu, nebo je velké, že přes něj není vidět, tak si začnu přát: „Zahni, zahni, zahni!“ A ono zahne! Statisticky tak 8 z 10 aut prostě zahne. Jen tak. Neuvěřitelné.

OK. Musím přiznat, že někdy zahne třeba auto za mnou, nebo auto před tím, které bych si přála odstranit z cesty. A kdybych to vzala přísně matematicky a statisticky a kdovíjak ještě, tak bych musela přiznat, že auta prostě někdy zahýbají. Ale někdy si to zkuste. Ta radost, když se vám podaří „přinutit“ auto zahnout, je prostě skvělá!

Placebo a nocebo

Hádám, že první pojem znáte. Zjednodušeně jde o falešný lék, který léčí jen díky víře v to, že léčit bude. Placebem může být cokoliv. Ať už to bude původní cukrová pilulka, nebo třeba nějaký talisman. Síla lidské mysli je neuvěřitelná. Člověk dokáže všechno, co si zamane. Stačí, když to bude opravdu chtít a půjde si za svým cílem.

Bohužel stejně silně fungují i negativní myšlenky. Budete-li o něčem bytostně přesvědčeni, že to nepůjde, tak to nepůjde. Tečka. Tenhle efekt je nocebo. Tedy, pokud něčemu přisoudíme negativní účinky, tak to bude mít negativní účinky.

Test na lidech – okurkový salát

Potřebujete jednu krásnou, čerstvou salátovou okurku a dva lidi, kteří si salát dají s vámi. Já miluju takovou prasárničku s cukrem a octem (sklenička na whisku, 5 lžiček cukru, 1 necelá lžička soli, zalít octem jednou tolik do výšky cukru, nakonec přidat dvakrát tolik vody, než máte octa, okurku nastrouhat, zalít zálivkou a hotovo).

Postup

Osoba A – jen tak mimochodem se zmiňte, že si nejste jistí tou okurkou, že je jiná, než normálně. Klidně ji dejte osobě A ochutnat. Pak ji poproste, aby se o tom nezmiňovala osobě B. Ale netlačte na pilu, zkrátka to byla jen taková myšlenka, která vás napadla.

Osoba B – je to testovací osoba. Té nic neříkejte.

Nakonec se obou zeptejte, jak jim salát chutnal.

Závěr? Klidně se s vámi vsadím, že osoba B bude v pohodě, salát byl dobrý, nebude mít žádné potíže. Osoba A z toho bude nesvá, možná o salátu zapochybuje. Možná že dokonce stráví večer na záchodě, protože „snědla něco špatného“. Nocebo v praxi. Osoba B uvěří, že by se salátem mohlo něco být a ten naprosto neškodný salát ji prožene.

„Vylepšení“  Pokud se ve vás skrývá zlo, udělejte tento test na pokrmu z masa =D A úplný démon se z vás stane poté, co necháte osobu A sníst pokrm a až poté ji seznámíte se svou pochybností ohledně čerstvosti ingrediencí. Výsledek zaručený.

Vypnout negativa a zapnout pozitiva

A tímhle nadpisem bych klidně mohla článek uzavřít. Ale vím, že to není tak snadné, jak snadno se to napíše. Takže mám pro vás ještě pár rad, jak to udělat.

  • Soustřeďte se na to, co vám dělá radost.
  • Odměňujte se za úspěchy, byť by byly sebemenší.
  • Buďte na sebe hodní.
  • Dobře spěte.
  • Dobře jezte.
  • Choďte často ven, sluníčko dělá divy!
  • Pokud nedokážete vypnout svoje negativní myšlenky sami, zkuste nějaké pomůcky.

A jako vždy, pokud cítíte potřebu cokoliv konzultovat, najdete mě na adrese mail@katerinajandlova.cz 🙂